Acklay (sarls csszrgyk)
A Vendaxa a Galaxis egyik legidsebb vilga. Termkeny, lettl nyzsg, buja vegetcija az vmillirdok ta tart evolci sorn ezernyi furcsbbnl is furcsbb ltformt nevelt mr fel. Eddig hromszor sarjadt rtelmes let az si lombok all, hogy rvid virgzsuk utn tlsgosan moh, tnkeny civilizcijuk romjain aztn negyedszer is j let szlessen. A ms vilgokbl jtt utazk akkoriban azt suttogtk, hogy a fldisten harmadszor is bosszt llt s az ellene lzadt, tkletlen teremtmnyeit ismt elpuszttotta. Azta jabb vmillik teltek el s a jdezld lombok alatt az let most vltozatosabb, mint valaha. m ebben a ciklusban az let s hall rk krforgsa valami egszen j dimenzit lttt. A szles sksgok napsztta kopr bucki s a flledt erdk les fi kztt most, itt eddig sosem ltott mret, gigszi teremtmnyek lik mindennapjaikat. A bksen legelsz hstornyok azonban nincsenek egyedl, nyomukban rmlomba ill, prdikhoz hasonl mret, brutlis vadszok loholnak. Az acklayhoz hasonl ngy-t mter magas teremtmnyek most ezen a bolygn az koszisztma fontos s teljesen termszetes rszt alkotjk. Az ilyen hatalmas ragadozk hinyban a nagymret nvnyevk tlszaporodnnak s felborulna a termszet vmillis egyenslya.
Az acklayk roppant klnleges llatok. A klsre leginkbb egy hormonzavaros imdkoz sskra hasonlatos teremtmnyek azonban nem rovarok, hanem hllk. A csszrgykok a Vendaxa furcsa faunjnak fontos rszt alkotjk. Br hatalmas s ers hsevk ezek a vadszok mgsem cscsragadozk. A macskaflk kz tartoz gigszi tarajos dgok bizony gyakran vadsznak ezekre a klns hllkre. Az acklayk a csszrgykok legnagyobbjai. A sarls csszrgykok nevket 3 pr hossz, csontos vgtagjukrl kaptk. Ezek a roppant mret lbszervek az llat elsdleges fegyverei. Pont gy hasznljk ket, mint ms vilgokban a fldjeiken dolgoz parasztok a sarlt. A csontos, hegyes karmokban vgzd jrtagokkal szinte felnyrsaljk az olyan kisebb mret ldozataikat, mint a puha test, jjeli bkalencse vagy a zsros, harntcskos unka. A csordban legelsz, gigantikus nvnyevkkel azonban mr nincs ilyen egyszer dolguk. Egymagukban nem is sok eslyk volna ezekkel az llatok szemben. Az acklayk ezrt falkban vadsznak. Hrom-, ngyfs bandkban terrorizljk prdikat. ltalban a kisebb termet vagy gyengbb, betegnek ltsz egyedeket szemelik ki maguknak, s mdszeres tmadsaikkal megprbljk levlasztani ket a csoporttl. m nha elfordul, hogy a teljesen egszsges s ers pldnyokra tmadnak. Ilyenkor ktszer-hromszor a htra ugrlva sarlikkal s ers, hegyes fogaikkal mly sebeket ejtenek rajta majd visszavonulnak. Kivrjk, amg az a vrvesztesgtl annyira elgyengl, hogy mr kptelen ellenllni. Ekkor az acklayk visszatrnek s jl telezabljk magukat. A vadszat sorn, ldozataik becserkszsben kivl ltsuk, az idegen testek elektromos aktivitst rzkel nyaki lebernyegk valamint a lbaikon lv apr rzkel szrk segtik ket.

A csszrgykok nyaka, hta s vgtagjaik, vastag brrel s csontos lemezekkel vdett a tmadsokkal szemben. A hasukat azonban csak egy vkony, a nagymret, sszetett gyomor tgulst kvetni kpes brhrtya bortja. gy ezen a testrszkn nagyon sebezhetek. A gyakran les, hegyes szarvakkal felfegyverzett prdallatok bizony mr nem egy acklay pusztulst okoztk azzal, hogy egyszeren felszrtk vagy felhastottk a hast. A hossz, izmos nyakat azonban vastag pnclgallr vdi a tmadsokkal szemben. E gallr mrete s mintzata alapjn klnbztetik meg a biolgusok a csszrgykok klnbz alfajait. A rvidebb gallrral rendelkez fajoknak hosszabb s ersebb vgtagjaik vannak, ezeket sarls mg a nagyobb gallrt, de rvidebb lbakat visel fajtt sisakos csszrgykknt azonostjk. A sisakos csszrgykok hmjeinek gallrja a legfeltnbb mintzat. Ezek a sznek a przsi idszakban klnsen harsnny vlnak. Ez rszben a rivlis hmek figyelmeztetsre rszben a prosodsra kiszemelt nstnyek figyelmnek felkeltsre szolgl. A prosodsra kszl hmek gyakran mrkznek meg egymssal. Ezekben a csatkban; elkerlve fajtrsuk hallos srlst, nem ers sarlikat hanem azok izleti pontjain tallhat kismret karmaikat hasznljk. Ezek a sarlkhoz kpest apr karmok nem okoznak maradand srlst, viszont jl hasznlhatak a kzdelem sorn. A csszrgykok mindegyike tojssal szaporodik. A nstnyek egy fldbe sott gdrbe rakjk 60 cm hossz, lgyhj tojsaikat amit aztn betemetnek. Az anyai gondoskodsuk tulajdonkppen itt vget is r. A tojsokat aztn magukra hagyjk, gy azokat a napok melege s a talaj hje kelti ki. A kicsik miutn elhagytk a fszket teljesen magukra vannak utalva. s a fiatal acklayknak bizony mg sok ellensgk van. Tbbsgk gy mg az egyves kort sem ri meg s elpusztul, azonban a fszekaljanknt ht tojsbl kikelt aprsgokbl kett biztosan tlli a fiatalkor viszontagsgait, s kifejlett, ers csszrgyk vlik belle.

Az acklay Galaxis szerte a cirkuszi viadalok s gladitorjtkok egyik legnpszerbb bestija. Nincs ez mskpp a Geonosison sem. A csszrgykok mintegy tszz vvel ezeltt kerltek erre a bolygra. Tvoli vilgbl rkez kereskedk fizettek ezekkel a fenevadakkal az itt gyrtott harci droidokrt s gpekrt cserbe. A hatalmas bestik mr az els alkalommal elspr sikert arattak. Az arnk kznsgt annyira lenygzte az egzotikus csszrgykok tnca, hogy minden kzdelemben ltni akartk ket. Ez rvid id alatt odig vezetett, hogy az itt raboskod populci szinte teljesen kihalt. m mg mieltt ez a tragdia bekvetkezhetett volna, a geonosisiak tenyszteni kezdtk ket. A programba azonban aprbb hiba kvetkezett be s kt kifejlett hm valamint hrom fiatal nstny megszktt a teleprl. Ez mintegy hsz vvel ezeltt trtnt. A strapabr csszrgykok gyorsan aklimalizldtak s egy-kettre magukra talltak a vad geonosisi termszetben. Megfigyelsek szerint egy nagyobb csoportjuk az Ebon tenger seklyebb partvidkn telepedett le.
|